Rezultati postignuti pomoću metode hemijskog pilinga se ne ograničavaju samo na podmlađivanje kože. Hemijski piling se primenjuje kod:
Pilingom se ne mogu rešiti problemi kože kao što su: mimičke bore, gravitacioni defekti kože (višak kože), izgubljeni obimi, teleangiektazije (kapilari). Ove promene se uspešno rešavaju drugim estetskim procedurama. U takvim situacijama hemijski piling može da služi kao dopunska metoda.
Hemijski pilinzi se razlikuju po dubini prodiranja u kožu, vrsti i njihovom polju primene.
Po dubini: površinski, srednji i duboki.
Po vrsti: AHA (alfahidroksi kiseline), BHA (betahidroksi kiseline), TCA , fenolni i njihove kombinacije.
Po polju primene: prevencija starenja, anti-age programi i lečenje dermatoloških bolesti.
Procedure hemijskog pilinga se mogu sprovoditi:
Na postizanje rezultata od procedure hemijskog pilnga utiče pravilno odabran piling (vrsta pilinga, koncetracija kiselina i pH) i tehnika procedura (vreme ekspozicije, količina slojeva i poštovanje protokola). Takođe, utiču i priprema kože pred procedure pilinga kada je to neophodno i postpiling nega, odnosno, kućna nega koju propisuje lekar, koja je neophodna i koje se pacijent obavezno mora pridržavati!
Piling moraju da sprovode specijalisti koji su edukovani i znaju sva pravila bezbednosti primene kiselina. Zašto je to važno? Na primer: 20% TCA piling kod tanke kože žena može da izazove opekotine, dok kod grube kože muškaraca može da ne da zadovoljavajuće rezultate.
Očekivane neželjene reakcije na kontakt kiselina sa kožom je otok, crvenilo i svrab koje su privremene i samostalno prolaze u roku od 1-3 dana u zavisnosti od vrste pilinga. Komplikacije kao što su dugotrajni eritem (crvenilo), infekcije, hipo / hiperpigmentacije se leče medikamentozno i nastaju samo u slučaju neadekvatne i nepravilne primene od strane lekara i nepoštovanja postpiling nege od strane pacijenta u kućnim uslovima.
Procedura hemijskog pilinga pokreće sopstvene mehanizme za obnavljanje kože: sinteza sopstvene hijaluronske kiseline, reparacija starih i stvaranje novih kolagenskih i elastičnih vlakana, doprinosi hidrataciji kože. Stoga će prvi rezultati biti vidljivi za 2-3 nedelje kada se koža potpuno restrukturiše.
Procedure pilinga se sprovode kursom 4 - 6 procedura sa razmakom od 7 - 14 dana, 2 - 3 puta godišnje.
Za površinski piling ne postoji period rehabilitacije, rizik od pojave komplikacija kao što su crvenilo (eritem) i promene boje (hipo / hiperpigmentacije) je sveden na minimum. Procedura je bezbolna i bezbedna.
Za srednji piling period oporavka je 3 - 7 dan u toku kojeg mogu da se jave crvenilo, svrab i neznatni bol koji prolaze za 24h. Procedura je bezbedna i ne daje neželjene posledice kada se sprovodi pravilno, a za neznantni bol koji se može javiti u toku procedure koristi se hlađenje ledom ili ventilatorom.
Za duboki piling su potrebni uslovi stacionara zbog anestezije koja se primenjuje, njegove toksičnosti i dugog perioda rehabilitacije.